A mai szénkészletek sok-sok millió évvel ezelőtt jöttek létre, amikor a Földet esőerdők borították. Az elhalt növények a mocsaras területeken belesüppedtek az iszapba. Mivel itt nem volt elegendő oxigén, a baktériumok nem tudták elbontani a növényeket, így ezek az évmilliók során különböző kémiai és fizikai folyamatok következtében szénné alakultak át, így a legtöményebb fosszilis energiahordozó keletkezett, melynek felhasználása a Föld országaiban folyamatosan növekszik.
Működésünk legfontosabb feladata – a borsodi szénmedencében fellelhető barnaszénkészlet felszínre hozatala, külfejtéses és terveink szerint mélyműveléses technológiával, ezáltal – a lakossági szénellátás folyamatos biztosítása. Átlagos éves kitermelésünk 51 600 tonna, mely a kereslet függvényében változhat.
Kiemelkedő hangsúlyt fektetünk az ökológiai egyensúly megbontását követő helyreállításra. A rekultivációs munkák során az eredeti állapotnál gazdagabb természetes háttérkörnyezet megteremtésére törekszünk (erdősítés). Ezen elsődleges szempont fokozott figyelembevételével forgalmazunk a fedőanyagban található kavicsot, homokot, amelyekre bányászati jogosultságunkat kiterjesztettük, valamint ahol tó marad a rekultiváció utáni végállapotban, ott a „mentett”, letermelt humuszt is értékesítjük.
A jelenleg gyártott lakossági tüzelőberendezések hatékonysága az utóbbi években hatalmas mértékben javult. Számos cég (többnyire cseh, német és lengyel, de magyar is) fejlesztett ki automata rendszerű kazánokat, amelyek kényelmi szempontból is megállják a versenyt a gázfűtéssel folytatott versenyben.
Honlapunkat böngészve képet alkothatnak egy saját kitermelést folytató szénbányászati társulásnak a működéséről, a feldolgozási tevékenységéről.
Jó szerencsét!
Huszti Béla
vezérigazgató